Saturday, 1 January 2011

çok tehlikeli 'kariyerimi tasarlıyorum' yarışma yazısı

Şimdi bu yazıyla ilgili ne düşündüğünüzü, neyi düzeltsem daha güzel olacağını söylerseniz ben çok sevinirim. Biliyorum, biraz fazla dramatik oldu. 

            Küçüklüğünde her insan doktor olmak istemiştir ya, öyle bir hayalim olduğunu hatırlamıyorum. Hep genetik okumak isterdim, kendimi bildim bileli “Genetik Mühendisi olacağım ben!” derdim. Hiroşima’da atom bombasının patlaması üzerine olan, çocukların kopan uzuvlarından, parçalanan organlarından, değişen genetik yapılarından bahseden bir kitabı okuduğumda artık yerimde duramıyorumdum, tek isteğim genetiğin şifresini çözmek ve yapay olarak doku üretebilecek, bunları sinirlere bağlayacak bilgiye sahip olmaktı.
            Genetik mühendisliği hayalleriyle devam ederken, okuduğum okuldan, Alman Lisesi’nden, bu bölümü kazanmanın çok kolay olduğunu, Abitur yapıp istediğimi çok kolay elde edebileceğimi düşünürdüm hep. Evde oturur, blog yazar, konu geleceğe geldiği zaman hayallerimi anlatırdım. Bir gün Amerikalı bir kızın blogunu okurken çok ilginç bir resim gördüm, resmin LSD adı verilen ve Albert Hoffman tarafından tesadüfen sentezlenen bir uyuşturucu etkisi altında çizildiğinden bahsediliyordu. Karmaşık renkler, birbirinin içine geçmiş silüetler... İlgimin odağı bir anda bu maddenin kimyasal yapısına çevrildi. Uyuşturucuların, ilaçların, ve çeşitli sentetik olarak laboratuarlarda üretilen maddelerin insanlar üzerindeki etkilerini araştırmaya başladım. Bulduğum ilk boş vakitte, evdeki tüm medikal kitapları çıkarıyor, biyokimya üzerine her şeyi öğrenmek istiyordum. Konusu açıldığında, arkadaşlarıma ne kadar çok şey bildiğimi göstermek için, kimsenin telaffuz edemediği latince molekül isimleri söylüyordum.
            Bu konu üzerindeki bilgim arttıkça, “çözülemez” olarak nitelendirilen hastalıklara “Neden?” sorusuyla şüpheci olarak yaklaşmaya başladım. Genetik ya da sonradan edinilen hastalıkların, insanlardaki etkilerini ve şu ana kadar denenmiş ilaçlar üzerine makaleler okudum. Hepsini anladığımı tabii ki söyleyemem, belki de yarısı hakkında hiçbir fikrim yoktur; ama bilgi güçtür, ve bildikçe daha çok ilerleyeceğim. Biyokimya okuyacağım; kanserli yakınlarının odalarında ağlayan insanların yüzünü güldürecek, Huntingtons’ la boğuşan kadınlara çare olacak, ve uyuşturucu batağındaki sefil insanları kurtarmayı deneyeceğim. Elbette herkes hayal kurar; ancak bu hayaller onlara inandığın kadar gerçektir..

Çok tehlikeli 2011 yazısını daha sonra yazmayı planlıyorum. Hepinize yeniden kocaman mutlu yıllar.

8 comments:

 1. oha oğlum çok iyi bu yazı.

  ReplyDelete
 2. Helal be guzelim.srb

  ReplyDelete
 3. yeni yıla mutlu girmiş olmalısın yazın çok etkileyici bence. umarım hayallerin gerçekleşir. =)

  ReplyDelete
 4. aynen linn : ), çok sevindim, çok teşekkür ederim hepinize. görüşlerinizi öğrenmenin yanı sıra olumlu olması harika.

  ReplyDelete
 5. Uuuu bekliyoruuuz 2011 yazısını! (:

  ReplyDelete
 6. başarılı agd böyle devam

  ReplyDelete